24-04-2014 LigaNet     Pogoń SportNet  
 
Pogoń
HOME   [Rozmiar: 54 bajtów]
Nasz kanał RSS   [Rozmiar: 54 bajtów]
O klubie   [Rozmiar: 54 bajtów]
Historia   [Rozmiar: 54 bajtów]
Bilety   [Rozmiar: 54 bajtów]
Kadra   [Rozmiar: 54 bajtów]
Działacze   [Rozmiar: 54 bajtów]
Ludzie Pogoni   [Rozmiar: 54 bajtów]
Mecze Pogoni   [Rozmiar: 54 bajtów]
Zapowiedzi   [Rozmiar: 54 bajtów]
Juniorzy   [Rozmiar: 54 bajtów]
Stadion   [Rozmiar: 54 bajtów]
Fotoreportaże   [Rozmiar: 54 bajtów]
Wywiady   [Rozmiar: 54 bajtów]
Przegląd mediów  
Liga
Terminarz   [Rozmiar: 54 bajtów]
Tabela   [Rozmiar: 54 bajtów]
Stat. ligi   [Rozmiar: 54 bajtów]
Stat. graczy   [Rozmiar: 54 bajtów]
Pogoń II
Mecze   [Rozmiar: 54 bajtów]
Kadra   [Rozmiar: 54 bajtów]
Terminarz   [Rozmiar: 54 bajtów]
Tabela   [Rozmiar: 54 bajtów]
Stat. ligi   [Rozmiar: 54 bajtów]
Raj Kibiców
Forum   [Rozmiar: 54 bajtów]
E-mail   [Rozmiar: 54 bajtów]
Śpiewnik   [Rozmiar: 54 bajtów]
Fotki Fanów   [Rozmiar: 54 bajtów]
Autografy   [Rozmiar: 54 bajtów]
Plebiscyty   [Rozmiar: 54 bajtów]
Multimedia   [Rozmiar: 54 bajtów]
Chat   [Rozmiar: 54 bajtów]
Felietony   [Rozmiar: 54 bajtów]
Linki   [Rozmiar: 54 bajtów]
Strona
Reklama   [Rozmiar: 54 bajtów]
Wyróżnienia   [Rozmiar: 54 bajtów]
Redakcja   [Rozmiar: 54 bajtów]Podstawowe dane:

Adres ul. Karłowicza 28
Pojemność 17 783
Zadaszenie ok. 1500 miejsc
Oświetlenie 2300 luksów
Boisko 105x68m
Parking ok. 700 miejsc


Plan stadionu:

Wykonał: chase


Historia obiektu:

Pogoń - Widzew (0:1), 1.06.1983r., widzów 35 000
Początki obiektu sportowego przy ul. Karłowicza sięgają okresu przedwojennego. Po wojnie budowę stadionu głównego rozpoczęto w 1949 r. Od roku 1955 stadion jest eksploatowany przez MKS "Pogoń" Szczecin. W 1955 roku po raz pierwszy drużyna Pogoni rozegrała swój mecz przy sztucznym świetle, przegrywając z Kolejarzem Poznań 2:4. Mecz obejrzało 11 tysięcy widzów. W latach 50 i 60 do dyspozycji Pogoni było zaledwie jedno boisko główne o nawierzchni trawiastej. W latach 70 został przygotowane 2 boiska o nawierzchni klepiskowej przy ul. Witkiewicza. W latach 80 Zarząd Portu Szczecin wykupił tereny po ogródkach działkowych , na których powstały 2 boiska o nawierzchni trawiastej. W latach 90 zlikwidowano 2 boiska, przeznaczając tereny na działalność giełdy samochodowej. Pod koniec lat 90 giełda samochodowa została przeniesiona w inne miejsce, a tereny są do dnia dzisiejszego niewykorzystane. Od 1997 roku trwa gruntowna modernizacja obiektu. W pierwszej kolejności zostały zamontowane estetyczne, plastikowe krzesełka w barwach klubowych. Następnie wykonano oświetlenie (THORN) o mocy 2300 luksów. W 2003 roku oddano do użytku pierwsze 1500 miejsc pod dachem (część wysokiej trybuny). W najbliższych latach planuje się zadaszyć dalsze sektory. Na stadion przy ul. Twardowskiego zawsze przychodziły liczne rzesze kibiców. Najwięcej widzów zgromadziły spotkania Pogoń - Ruch (2:2) w 1960 roku - 35 tysięcy kibiców, a także mecz Pogoń - Widzew (0:1) w 1983 roku - 35 tysięcy kibiców.Charakterystyka obiektu:

Tak dzisiaj prezentuje się obiekt Pogoni
Stadion Miejski w Szczecinie to jeden z najpiękniejszych obiektów piłkarskich w Polsce. To położony w naturalnej niecce stadion z widownią dla ok 18 tys. kibiców oraz kompleks boisk treningowych położonych w obrębie ulic Twardowskiego i Witkiewicza. Szczeciński stadion jako pierwszym w Polsce, posiadał trybuny wyposażone w 100% w siedziska krzesełkowe. Cały obiekt objęty jest monitoringiem. W chwili obecnej do dyspozycji klubu są 4 boiska trawiaste przy ul. Twardowskiego oraz 2 piaszczyste przy ul. Witkiewicza. Wszystkie boiska trawiaste wyposażone są w automatyczne systemy nawadniania pod murawą. Zawodnicy korzystają z zespołu 8 szatni o wysokim standardzie. W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu znajduje się hotel wraz ze stołówką oraz hala sportowa z kompleksem szatni, siłownią i sauną. W 1999 roku inwestor - Sabri Bekdas, wybudował mini hotel dla piłkarzy tuż obok głównej płyty boiska, w którym przebywać mieli zawodnicy na krótkich zgrupowaniach przed spotkaniami. W 2002 roku obiekt został rozebrany, gdyż wykonawca nie otrzymał obiecanej zapłaty. Pod koniec 2001 roku dokonano modernizacji oświetlenia (zwiększono siłe oświetlenia z 700 luksów do 2300 luksów). Kolejną inwestycją na obiekcie przy ul. Twardowskiego była budowa dachu. Koszt zadaszenia dwóch sektorów (4 i 5) wyniósł około 1 mln 340 tys złotych. Inwestycja w całości finansowana była z budżetu miasta. Docelowo szczeciński stadion ma posiadać 10 270 miejsc siedzących pod dachem. Jest szansa, że na wiosne 2004r. na stadionie Pogoni działać będzie profesjonalne nagłośnienie. W rundzie jesiennej sezonu 2003/2004 głos spikera docierał do kibiców za pośrednictwem nowych, wypożyczanych kolumn. Dla klubu był to jednak spory wydatek. Przed każdym spotkaniem sprzęt był wypożyczany z profesjonalnej firmy. Za każdym razem kosztowało to Pogoń około 2 tysięcy złotych. Jest nadzieja, że zimą przeprowadzona zostanie gruntowna modernizacja systemu nagłośnienia.

W sierpniu 2005 roku miasto ogłosiło przetarg na wybór firmy, która przygotuje projekt modernizacji płyty boiska. Przetarg rozstrzygnięto na początku paŸdziernika, wygrała go firma Zielona Architektura z Warszawy. Projekt obejmował wymianę instalacji zraszającej, instalacji drenażowej, budowę instalacji podgrzewania płyty wraz z nowym węzłem cieplnym i położenie nowej nawierzchni trawiastej. Zwycięska firma deklarowała, że podgrzewane boisko będzie gotowe już na początku marca, jednak wskutek długo utrzymujących się mrozów (zima 2005/2006 była bardzo sroga, trzaskające mrozy utrzymywały się do marca), doszło do opóŸnień w pracach. Spowodowały one, że klub zmuszony był przekładać mecz z Zagłębiem Lubin (wcześniej już raz przekładany!), a zastanawiano się także nad przełożeniem kolejnego spotkania. Mimo wielu obaw i asekuracyjnych wypowiedzi inwestora, nowa murawa bez większych uszczerbków przetrwała sobotni mecz Pogoni z Amiką Wronki.
19 kwietnia 2006 r. nastąpiło oficjalne przekazanie podgrzewanej murawy przedstawicielom miasta i klubu. Odbiór techniczny inwestycji nastąpił 28 marca.
W trakcie prac przy nowej murawie boisko do gry zostało przesunięte o kilka metrów. Linie boczne wyznaczono równolegle do wysokiej trybuny, a bramki przesunięto bliżej łuku. Zrobiono to z myślą o przyszłych inwestycjach na stadionie. W przypadku modernizacji niska trybuna stojąca dziś nierównolegle do wysokiej trybuny ma być "wyprostowana".
Koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 3 miliony złotych. Ułożona została nowa nawierzchnia trawiasta z instalacją nawadniania i drenażu oraz automatycznie sterowaną instalacją grzewczą. Nowoczesny system grzewczy i nawadniający pozwala utrzymać murawę boiska w stanie umożliwiającym rozgrywanie meczów ligowych przez cały sezon, nawet w środku zimy.
Minusem nowej płyty jest to, że nawierzchnia nie może być zbyt często wykorzystywana przez piłkarzy. Zawodnicy Pogoni mają prawo do dwóch godzin treningu w tygodniu i jednego meczu. Przekroczenie limitu obwarowane jest karami. Oznacza to, że z głównego boiska nie mogą korzystać czwartoligowe rezerwy klubu.

1 marca 2005 roku weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące wyposażenia obiektów sportowych w system monitoringu z możliwością nagrywania dŸwięku. Mało który obiekt w kraju spełniał nowe restrykcyjne normy. Nie spełniał ich także szczeciński klub, mimo że stadion Pogoni, jako jeden z pierwszych w Polsce, został wyposażony w system obserwacji trybun za pomocą kamer - był to jednak system niewystarczający i przestarzały. Pierwszoligowe kluby piłkarskie zostały dodatkowo zmotywowane do inwestowania w monitoring. PZPN uznał jego posiadanie za warunek przyznania licencji na grę w ekstraklasie.
W pierwszym etapie prac wykonano system monitorowania obejmujący widownię oraz płytę boiska. Zainstalowano 11 kamer, które pozwalają na ciągłą obserwację uczestników imprez na trybunach i na płycie boiska oraz rejestrację i utrwalanie obrazu. Koszt wykonania pierwszego etapu monitoringu wyniósł 500 tysięcy złotych. Zdaniem policji 11 kamer to ciągle za mało, by zapewnić bezpieczeństwo na stadionie (zgłaszano brak kamer przy bramkach wejściowych czy przy kasach). Jednak dodatkowe zamontowanie kilkudziesięciu kamer pociągnęłoby za sobą niebagatelnie wysokie koszty (mówiło się o ok. 2,5 mln złotych), tymczasem budżetu miejskiego nie stać na tak wielkie wydatki.

Pod koniec sierpnia 2004 r. wnętrze szatni piłkarzy Pogoni w budynku przy ul. Twardowskiego zostało zniszczone przez ogień. Przyczyną pożaru była prawdopodobnie wadliwa instalacja elektryczna w saunie. Mocno skomplikowało to życie piłkarzom morskiego klubu. Przez jakiś czas piłkarze Pogoni przebierali się w szatniach gości, natomiast z odnowy biologicznej korzystano w hotelu Radisson.
Ponieważ właścicielem budynków znajdujących się na terenie stadionu jest miasto, zgodnie z procedurami ogłoszono przetarg na remont obiektu. Prace remontowe zakończyły się w styczniu 2005 r., po prawie pięciu miesiącach od pożaru (czas trwania procedury przetargowej). Modernizacja kosztowała kilkadziesiąt tysięcy złotych, z czego koszt samej sauny wyniósł 23 tysiące złotych.Lokalizacja:

Obiekt położony jest w centrum Szczecina, dojazd od ul. Twardowskiego
Dojazd: z wielu kierunków, w tym tramwajami miejskimi linii 5 i 7
Parking: 700 pojazdów


W obiektywie:

Rozmiar: 5606 bajtów Rozmiar: 5533 bajtów
Rozmiar: 2397 bajtów Rozmiar: 23667 bajtów
Rozmiar: 10613 bajtów Rozmiar: 4430 bajtów
Rozmiar: 16275 bajtów Rozmiar: 12580 bajtów
Rozmiar: 8970 bajtów Rozmiar: 7517 bajtów


Strona zoptymalizowana dla Microsoft IE 4.0 lub wyższej, rozdzielczość 800x600.

copyright 1999-2004 Pogoń SportNet. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Noclegi Polska - baza noclegowa w Polsce >> Nieruchomości Szczecin - oferty nieruchomości: mieszkania, domy itd.